Aircraft N35F Data
3
aircraft records found
N35F
1960 Beech 35-33, c/n CD-72
Latest photos of N35F
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-33 Search all Beech 35-33 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | CD-72 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-520 |
Aircraft
| Registration Number | N35F |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E2F1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-19 |
| Air Worthiness Test | 1960-02-18 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Goshen, IN 46528 United States |
| Region | Great Lakes |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 2900 lbs (by Dennis Smith on 2006-01-05 05:00:00) |
| Cruise speed | 170 kts (by Dennis Smith on 2006-01-05 05:00:00) |
| Empty Weight | 2000 lbs (by Dennis Smith on 2006-01-05 05:00:00) |
N35F
1944 Douglas C-47A Skytrain (DC-3), c/n 13073
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain (DC-3) Search all Douglas C-47A Skytrain (DC-3) |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 13073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N35F |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1975-00-00 |
Owner
| Owner | R. Werner / Offshore Drilling Inc. |
| Address |
, United States |
N35F
1943 Douglas DC-3A, c/n 6328
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3A Search all Douglas DC-3A |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 6328 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasp radial |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N35F |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
West Caldwell, NJ United States |