Aircraft N35K Data
4
aircraft records found
N35K
1995 Vans RV-6, c/n 20482
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6 Search all Vans RV-6 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 20482 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N35K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E355 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-06-22 |
| Air Worthiness Test | 1995-11-22 |
| Last Action Taken | 2007-01-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Marion, IL 62959 United States |
| Region | Great Lakes |
N35K
1985 Cessna 208 Caravan I, c/n 208-00071
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan I Search all Cessna 208 Caravan I |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 208-00071 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N35K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E355 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N35K
1954 York A, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | York |
| Model | A Search all York A |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N35K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E355 |
| Certification Issued | 1967-09-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1972-11-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tucson, AZ 85719 |
| Region | Western-Pacific |
N35K
New Standard D-26-B, c/n 202
Airframe Info
| Manufacturer | New Standard |
| Model | D-26-B Search all New Standard D-26-B |
| Construction Number (C/N) | 202 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N35K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E355 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1931-05-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ELECTRO SKY ADS INC |
| Address |
New York, NY 10036 |
| Region | Eastern |