Aircraft N361K Data
4
aircraft records found
N361K
1990 Dassault Falcon 900EX, c/n 83
Latest photos of N361K
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900EX Search all Dassault Falcon 900EX |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 83 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N361K |
| Mode S (ICAO24) Code | A410E4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-10-03 |
| Air Worthiness Test | 1990-03-01 |
| Last Action Taken | 2006-10-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | A Joy Aviation Llc |
| Address |
2800 Ponce De Leon Blvd Ste 1125 Coral Gables, FL 33134 United States |
| Region | Southern |
N361K
1990 Dassault Falcon 900, c/n 83
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900 Search all Dassault Falcon 900 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 83 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N361K |
| Mode S (ICAO24) Code | A410E4 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-05-14 |
Owner
| Owner | South Houston Aviation Llc |
| Address |
Wagener, South Carolina 29164 United States |
N361K
Aero Commander 680FL, c/n 1490-94
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680FL Search all Aero Commander 680FL |
| Construction Number (C/N) | 1490-94 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N361K |
| Mode S (ICAO24) Code | A410E4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-02-05 |
Owner
| Owner | ,BRUNDRED & SNIDER ASSOCIATES INC |
| Address |
, ,bethesda, ,M ,20814 |
N361K
Parks P-1, c/n 197-11
Airframe Info
| Manufacturer | Parks |
| Model | P-1 Search all Parks P-1 |
| Construction Number (C/N) | 197-11 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N361K |
| Mode S (ICAO24) Code | A410E4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1931-11-16 |
Owner
| Owner | ,JUST MILTON & BRONSON RAY |
| Address |
, ,st Louis, ,M ,63197 |