Aircraft N363BL Data
1
aircraft record found
N363BL
2004 Cessna 172S, c/n 172S9741
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 172S9741 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N363BL |
| Mode S (ICAO24) Code | A41795 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-09-10 |
| Air Worthiness Test | 2004-11-23 |
| Last Action Taken | 2010-09-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Flow Computers Inc |
| Address |
Stafford, TX 77477 United States |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Stall Speed - flaps down | 40 Kts (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Cruise speed | 106Kts Econ, 112Kts Norm, 119 Max (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Empty Weight | 1,665 lbs (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Max Take-off Weight | 2,550 lbs (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 48 Kts (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Cabin doors | 2 + 1 Rear Baggage Compartment Door (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 53 Gallons (26.5 per Tank) (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Fuel Type | 100LL (Blue) / 100 (Green) (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
| Propeller Type | Fixed Pitch, 76" Diameter, McCauley Propeller (by Jesse Rushlow on 2007-04-25 04:00:00) |
User Comments
Jesse Rushlow, 2007-04-25 04:00:00
Real fun aircraft to fly. You can really feel all 180HP!
A/C currently on lease to Sterling Flight School at Craig Munc. (KCRG)
N363BL is a very nice clean aircraft. Perfect for flight training
A/C currently on lease to Sterling Flight School at Craig Munc. (KCRG)
N363BL is a very nice clean aircraft. Perfect for flight training