Aircraft N3686V Data
3
aircraft records found
N3686V
1997 Mathewson Skip G AVID, c/n 572
Airframe Info
| Manufacturer | Mathewson Skip G |
| Model | AVID Search all Mathewson Skip G AVID |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 572 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N3686V |
| Mode S (ICAO24) Code | A42D42 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-07-31 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-23 |
| Last Action Taken | 2008-12-04 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Palmer, AK 99645 |
| Region | Alaskan |
N3686V
1948 Cessna 120, c/n 14962
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 120 Search all Cessna 120 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14962 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C-85-12 |
| Also Registered As |
D-EJWA
deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | N3686V |
| Mode S (ICAO24) Code | A42D42 |
| Current Status | deregistered |
| Registration Cancel Date | 1967-06-06 |
Owner
| Owner | AUGSBURG ARMY FLYING CLUB |
| Address |
GABLINGEN, Germany United States |
N3686V
Beech F90, c/n LA-63
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F90 Search all Beech F90 |
| Construction Number (C/N) | LA-63 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3686V |
| Mode S (ICAO24) Code | A42D42 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |