Aircraft N3797A Data
2
aircraft records found
N3797A
1992 Quad City Challenger II, c/n CH2 07870262TRY
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | CH2 07870262TRY |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N3797A |
| Mode S (ICAO24) Code | A45888 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-11-20 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-08 |
| Last Action Taken | 2009-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Johnstown, CO 80534 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3797A
Beech F33A, c/n CE-291
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Construction Number (C/N) | CE-291 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
OO-EOD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3797A |
| Mode S (ICAO24) Code | A45888 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-08-08 |
Owner
| Owner | ,BELAIR INTERNATIONAL INC |
| Address |
, ,clifton, ,N ,07013 |