Aircraft N3797K Data
2
aircraft records found
N3797K
1982 Gates Learjet 35A, c/n 475
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 475 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TFE731-2B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3797K |
| Mode S (ICAO24) Code | A45891 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-01-25 |
Owner
| Owner | ,AIRCRAFT FACILITIES LTD |
| Address |
, ,wichita, ,K ,67218 |
N3797K
1946 Globe GC-1B, c/n 1490
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1490 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3797K |
| Mode S (ICAO24) Code | A45891 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1972-01-17 |
Owner
| Owner | ,WHITMORE R L |
| Address |
, ,mc Kenney, ,V ,23872 |