Aircraft N380K Data
3
aircraft records found
N380K
1982 Dassault Falcon 50, c/n 87
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 87 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N380K |
| Current Status | De-Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N380K
American Champion 8GCBC, c/n 543-2011
Airframe Info
| Manufacturer | American Champion |
| Model | 8GCBC Search all American Champion 8GCBC |
| Construction Number (C/N) | 543-2011 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N380K |
| Mode S (ICAO24) Code | A45C2B |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2011-07-19 |
| Last Action Taken | 2011-11-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Freedom Transportation Inc |
| Address |
Alpena, MI 49707 United States |
| Region | Great Lakes |
N380K
Piper PA-22-150, c/n 22-5433
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Search all Piper PA-22-150 |
| Construction Number (C/N) | 22-5433 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N380K |
| Mode S (ICAO24) Code | A45C2B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-05-05 |
Owner
| Owner | ,KIESOW OTIS A |
| Address |
, ,sarasota, ,F ,33581 |