Aircraft N3833A Data
4
aircraft records found
N3833A
2002 Best Off Skyranger, c/n 5150
Airframe Info
| Manufacturer | Best Off |
| Model | Skyranger Search all Best Off Skyranger |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 5150 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912UL |
Aircraft
| Registration Number | N3833A |
| Mode S (ICAO24) Code | A46931 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-14 |
| Last Action Taken | 2007-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Benton, ME 04901 United States |
| Region | New England |
N3833A
1981 Beech B200, c/n BB-866
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-866 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3833A |
| Mode S (ICAO24) Code | A46931 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-08-27 |
Owner
| Owner | ,GENERAL AVIATION SERVICES INC |
| Address |
, ,wheeling, ,I ,60090 |
N3833A
Piper PA-38-112, c/n 3879A1066
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3879A1066 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3833A |
| Mode S (ICAO24) Code | A46931 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3833A
Schweizer SGS 1-26, c/n 90
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | SGS 1-26 Search all Schweizer SGS 1-26 |
| Construction Number (C/N) | 90 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N3833A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |