Aircraft N384K Data
2
aircraft records found
N384K
1978 Dassault Falcon (Mystere) 20, c/n 387
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20 Search all Dassault Falcon (Mystere) 20 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 387 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE 731-2B |
| Also Registered As |
N650MG
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N384K |
| Mode S (ICAO24) Code | A46B07 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-30 |
| Air Worthiness Test | 1998-06-30 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cajun Acquisitions Llc |
| Address |
New Orleans, LA 70130 United States |
| Region | Southwestern |
N384K
Ryan Aircraft B-3A, c/n 221
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan Aircraft |
| Model | B-3A Search all Ryan Aircraft B-3A |
| Construction Number (C/N) | 221 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N384K |
| Mode S (ICAO24) Code | A46B07 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1929-12-13 |
| Registration Cancel Date | 1940-07-15 |
Owner
| Owner | Conrad Flying Service Incorporated |
| Address |
, ,winona, ,M ,55987 |