Aircraft N3850K Data
2
aircraft records found
N3850K
2005 Zenair CH-701SP, c/n 7-9651
Airframe Info
| Manufacturer | Zenair |
| Model | CH-701SP Search all Zenair CH-701SP |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 7-9651 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N3850K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4703F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-10-12 |
| Air Worthiness Test | 2005-01-25 |
| Last Action Taken | 2011-10-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Aztec, NM 87410 United States |
| Region | Southwestern |
N3850K
1976 Britten-Norman BN-2A Mk.III-2 Trislander, c/n 1025
Airframe Info
| Manufacturer | Britten-Norman |
| Model | BN-2A Mk.III-2 Trislander Search all Britten-Norman BN-2A Mk.III-2 Trislander |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 1025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-E4C5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3850K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |