Aircraft N38V Data
3
aircraft records found
N38V
1999 Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16), c/n 5423
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 604 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 604 (CL-600-2B16) |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 5423 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N38V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N38V
1968 Beech 65-A90-1, c/n LM-105
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A90-1 Search all Beech 65-A90-1 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LM-105 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N38V |
| Mode S (ICAO24) Code | A45ACC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-02-05 |
| Air Worthiness Test | 1999-01-25 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N38V
Beech 65-A90, c/n LJ-221
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A90 Search all Beech 65-A90 |
| Construction Number (C/N) | LJ-221 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N38V |
| Mode S (ICAO24) Code | A45ACC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-16 |
Owner
| Owner | ,CESSNAIR AVIATION INC |
| Address |
, ,long Beach, ,C ,90808 |