Aircraft N391W Data
2
aircraft records found
N391W
2006 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20091
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 20091 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N391W |
| Mode S (ICAO24) Code | A48874 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-09-22 |
| Air Worthiness Test | 2006-09-18 |
| Last Action Taken | 2006-09-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Worthington Industries Leasing Llc |
| Address |
Worthington, OH 43085 United States |
| Region | Great Lakes |
N391W
North American T-28B, c/n 138266
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28B Search all North American T-28B |
| Construction Number (C/N) | 138266 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N391W |
| Mode S (ICAO24) Code | A48874 |
| Certification Issued | 1995-04-26 |
| Last Action Taken | 1996-08-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-02-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Huntsville, AL 358062203 United States |