Aircraft N3944A Data
4
aircraft records found
N3944A
Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil, c/n 4818
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 4818 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N775AE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3944A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4948A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-06-15 |
| Air Worthiness Test | 2009-08-25 |
| Last Action Taken | 2010-06-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Department Of Homeland Security |
| Address |
1300 Pennsylvania Ave Nw 6.4-a Washington, DC 20229 United States |
| Region | Eastern |
N3944A
Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil, c/n 4669
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 4669 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N3933A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3944A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4948A |
| Certification Issued | 2009-04-09 |
| Last Action Taken | 2009-04-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3944A
Evans VP-2 Volksplane, c/n VZ1081DR
Airframe Info
| Manufacturer | Evans |
| Model | VP-2 Volksplane Search all Evans VP-2 Volksplane |
| Construction Number (C/N) | VZ1081DR |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3944A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4948A |
| Certification Issued | 1988-08-02 |
| Last Action Taken | 1991-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-10-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Berger, MO 63014 |
N3944A
Aeronca 7BCM, c/n 47-1207A
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | 7BCM Search all Aeronca 7BCM |
| Construction Number (C/N) | 47-1207A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3944A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-06-08 |
| Registration Cancel Date | 1974-04-23 |
Owner
| Owner | Jonathan E. Clement |
| Address |
, United States |