Aircraft N3984A Data
3
aircraft records found
N3984A
1990 Cameron Balloons Us V-90, c/n 5680
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | V-90 Search all Cameron Balloons Us V-90 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 5680 |
| Number of Seats | 5 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3984A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A366 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1997-10-25 |
| Air Worthiness Test | 1990-12-20 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-12-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Albuquerque, NM 871102743 United States |
N3984A
Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7105
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 7105 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N3984A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A366 |
| Certification Issued | 2011-12-02 |
| Last Action Taken | 2011-12-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Department Of Homeland Security |
| Address |
799 9th St Nw Washington, DC 20001 United States |
| Region | Eastern |
N3984A
Convair 240-53, c/n 5316
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | 240-53 Search all Convair 240-53 |
| Construction Number (C/N) | 5316 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 42 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3984A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1984-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |