Aircraft N3990A Data
3
aircraft records found
N3990A
1983 Goldwing Goldwing, c/n 316
Airframe Info
| Manufacturer | Goldwing |
| Model | Goldwing Search all Goldwing Goldwing |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 316 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N3990A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A691 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1983-07-13 |
| Air Worthiness Test | 1983-08-07 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Maquoketa, IA 52060 United States |
User Comments
Admin, 2006-11-04 05:00:00
Cancel Date: 08/07/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
N3990A
1969 Beech 99A, c/n U-97
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-97 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3990A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-06-02 |
Owner
| Owner | Air Midwest |
| Address |
Wichita, Kansas 67203 United States |
N3990A
Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7107
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 7107 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N3990A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4A691 |
| Certification Issued | 2011-02-04 |
| Last Action Taken | 2011-02-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Eurocopter Corp |
| Address |
Grand Prairie, TX 75052 United States |
| Region | Southwestern |