Aircraft N39K Data
3
aircraft records found
N39K
2011 Embraer EMB-500 Phenom 100, c/n 50000224
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-500 Phenom 100 Search all Embraer EMB-500 Phenom 100 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 50000224 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW617F-E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N39K |
| Mode S (ICAO24) Code | A48151 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-04-03 |
Owner
| Owner | Go Fast Incorporated |
| Address |
Wakefield, Massachusetts 01880 United States |
N39K
2007 Socata TBM-700, c/n 401
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TBM-700 Search all Socata TBM-700 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 401 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A66D |
| Also Registered As |
N850MD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N39K |
| Mode S (ICAO24) Code | A48151 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-10-07 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-01 |
| Last Action Taken | 2011-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Go Fast Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N39K
1980 Piper PA-31T Cheyenne, c/n 31T-8020053
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Cheyenne Search all Piper PA-31T Cheyenne |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 31T-8020053 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N39K |
| Mode S (ICAO24) Code | A48151 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-08-08 |
| Air Worthiness Test | 1999-02-01 |
| Last Action Taken | 2003-12-02 |
| Current Status | Undel Tri |
| Registration Cancel Date | 2006-01-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GO FAST INC |
| Address |
Wilmington, DE 198051265 United States |
User Comments
Admin, 2006-11-03 05:00:00
Cancel Date: 01/13/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada