Aircraft N39TW Data
2
aircraft records found
N39TW
1992 Learjet 31A, c/n 047
Latest photos of N39TW
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 31A Search all Learjet 31A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 047 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
LV-CNF
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N39TW |
| Mode S (ICAO24) Code | A4822E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-26 |
| Air Worthiness Test | 1992-01-14 |
| Last Action Taken | 2011-05-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-07-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bell Aviation Inc |
| Address |
West Columbia, SC 29170 United States |
| Region | Southern |
N39TW
1991 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-23
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | NC-23 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N39TW |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |