Aircraft N3A Data
3
aircraft records found
N3A
Wiingfoot Three
2018 Zeppelin LZ NO7-101, c/n 008
Latest photos of N3A
Airframe Info
| Manufacturer | Zeppelin |
| Model | LZ NO7-101 Search all Zeppelin LZ NO7-101 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 008 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-360-C1G6 |
Aircraft
| Registration Number | N3A |
| Alternative Code/Name | Wiingfoot Three |
| Mode S (ICAO24) Code | A31AA0 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2018-08-09 |
Owner
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Co |
| Address |
Mogadore, OH 44266 United States |
N3A
1976 Goodyear GZ-20A, c/n 4118
Latest photos of N3A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 4118 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3A |
| Mode S (ICAO24) Code | A31AA0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1982-07-27 |
| Air Worthiness Test | 1999-06-01 |
| Last Action Taken | 2007-01-24 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Co |
| Address |
Mogadore, OH 44260 United States |
| Region | Great Lakes |
N3A
1946 Goodyear GZ-20, c/n C-137
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20 Search all Goodyear GZ-20 |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | C-137 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3A |
| Mode S (ICAO24) Code | A31AA0 |
| Certification Issued | 1957-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GOODYEAR TIRE & RUBBER CO |
| Address |
Akron, OH 44305 |
| Region | Great Lakes |