Aircraft N3GB Data
2
aircraft records found
N3GB
2012 Cessna 525C, c/n 525C-0099
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0099 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ-44-4A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B38 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3GB
1974 EAA Biplane Model P-2, c/n GB1
Airframe Info
| Manufacturer | EAA |
| Model | Biplane Model P-2 Search all EAA Biplane Model P-2 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | GB1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B38 |
| Certification Class | Experimental |
| Last Action Taken | 2009-05-18 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Versailles, MO 65084 United States |
| Region | Central |