Aircraft N3K Data
2
aircraft records found
N3K
2007 Hawker Beechcraft Corp 390, c/n RB-218
Latest photos of N3K
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | 390 Search all Hawker Beechcraft Corp 390 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-218 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
Aircraft
| Registration Number | N3K |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B81 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-20 |
| Last Action Taken | 2008-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Haggerty Equipment Leasing Inc |
| Address |
North Las Vegas, NV 89032 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3K
1947 Bell 47D-1, c/n 47B-7
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47D-1 Search all Bell 47D-1 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 47B-7 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3K |
| Mode S (ICAO24) Code | A31B81 |
| Certification Issued | 1963-08-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PETROLEUM HELICOPTERS INC |
| Address |
New Orleans, LA 70112 |
| Region | Southwestern |