Aircraft N400EM Data
2
aircraft records found
N400EM
2000 Raytheon C90A, c/n LJ-1601
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A Search all Raytheon C90A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1601 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N801BS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N400EM |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AD11 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-03-31 |
Owner
| Owner | Eaglemed Llc |
| Address |
Wichita, KS 67209 United States |
N400EM
1985 Gates Learjet Corp. 35A, c/n 566
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet Corp. |
| Model | 35A Search all Gates Learjet Corp. 35A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 566 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N400EM |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AD11 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1985-03-01 |
| Last Action Taken | 1986-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-07-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wright/pat Afb, OH 45433 United States |