Aircraft N400GB Data
3
aircraft records found
N400GB
1996 Reed Daniel B ACRO II, c/n 573
Airframe Info
| Manufacturer | Reed Daniel B |
| Model | ACRO II Search all Reed Daniel B ACRO II |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 573 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N400GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AD39 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-08-07 |
| Air Worthiness Test | 1996-11-13 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Salina, KS 67401 United States |
| Region | Central |
N400GB
1977 Cessna 501 Citation I/SP, c/n 501-0033
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 501 Citation I/SP Search all Cessna 501 Citation I/SP |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 501-0033 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N400GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Air Cab Incorporated |
| Address |
West Palm Beach, Florida United States |
N400GB
Cessna 421B, c/n 421B0612
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421B Search all Cessna 421B |
| Construction Number (C/N) | 421B0612 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N200GS
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N400GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AD39 |
| Certification Issued | 1990-10-12 |
| Last Action Taken | 1990-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOUNDARY WATER AIRE INC |
| Address |
Eveleth, MN 55734 |