Aircraft N401MC Data
3
aircraft records found
N401MC
1994 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0401
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 208B0401 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N401MC |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B16E |
| Certification Issued | 1997-12-18 |
| Last Action Taken | 1997-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Capital Aviation Trading Llc |
| Address |
Bethany, OK 73008 United States |
N401MC
1989 Cessna 560 Citation V, c/n 560-0034
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation V Search all Cessna 560 Citation V |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 560-0034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N401MC |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B16E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-04-10 |
| Air Worthiness Test | 1989-12-04 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Moyer Aviation Inc |
| Address |
Ulysses, KS 67880 United States |
| Region | Central |
N401MC
1981 Beech F90, c/n LA-145
Latest photos of N401MC
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F90 Search all Beech F90 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | LA-145 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N401MC |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B16E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-01-05 |
| Air Worthiness Test | 1981-07-29 |
| Last Action Taken | 2010-03-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Moyer Aviation Inc |
| Address |
Ulysses, KS 67880 United States |
| Region | Central |