Aircraft N4022W Data
2
aircraft records found
N4022W
2006 Cessna 172S, c/n 172S10131
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10131 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N4022W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B6C2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-21 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-06 |
| Last Action Taken | 2008-07-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gray Haven Llc |
| Address |
Arlington Heights, IL 60005 United States |
| Region | Great Lakes |
N4022W
1966 Piper PA-32-300, c/n 32-40033
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 32-40033 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4022W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B6C2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-09-23 |
| Last Action Taken | 2001-09-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-10-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Portland, OR 972671024 United States |