Aircraft N4035W Data
4
aircraft records found
N4035W
1996 Eurocopter AS-350B-2, c/n 2912
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-2 Search all Eurocopter AS-350B-2 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 2912 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca ARRIEL 1SER |
Aircraft
| Registration Number | N4035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAE2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-11-07 |
| Air Worthiness Test | 1996-09-27 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | United States Customs Service |
| Address |
Oklahoma City, OK 73119 United States |
| Region | Southwestern |
N4035W
Robinson R22 BETA, c/n 1559
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 1559 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAE2 |
| Certification Issued | 1992-01-31 |
| Last Action Taken | 1992-02-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-05-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PIG FARM CO |
| Address |
Wilmington, DE 19802 |
N4035W
Hiller UH-12E, c/n 5201
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Construction Number (C/N) | 5201 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAE2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4035W
Piper PA-32-300, c/n 3240059
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Construction Number (C/N) | 3240059 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAE2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-04-23 |
Owner
| Owner | ,TIMMONS JOHN D |
| Address |
, ,tulsa, ,O ,74145 |