Aircraft N4041W Data
3
aircraft records found
N4041W
1964 Scheibe Bergfalke III, c/n 5529
Latest photos of N4041W
Airframe Info
| Manufacturer | Scheibe |
| Model | Bergfalke III Search all Scheibe Bergfalke III |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 5529 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4041W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BE0D |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 2005-05-13 |
| Last Action Taken | 2007-03-05 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Antonio, TX 78250 United States |
| Region | Southwestern |
N4041W
Piper PA-32-300, c/n 32-40040
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Construction Number (C/N) | 32-40040 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4041W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BE0D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1972-11-15 |
Owner
| Owner | ,MOBILE AIRCRAFT CORP |
| Address |
, ,mobile, ,A ,36605 |
N4041W
Balloon Works FIREFLY 7, c/n 7849
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Construction Number (C/N) | 7849 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4041W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BE0D |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |