Aircraft N4043A Data
3
aircraft records found
N4043A
1970 Beech V35B, c/n D-9103
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | D-9103 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4043A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BE3F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1970-05-05 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Dayton, NV 89403 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4043A
1944 Douglas C-54D Skymaster, c/n 10640
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-54D Skymaster Search all Douglas C-54D Skymaster |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 10640 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2000 |
| Also Registered As |
D-AMAX
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4043A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BE3F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1962-06-04 |
Owner
| Owner | ,SALE REPORTED |
| Address |
, ,new York 17, ,N ,10001 |
N4043A
1944 Douglas C-54D Skymaster, c/n 10640
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-54D Skymaster Search all Douglas C-54D Skymaster |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 10640 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2000 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4043A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-07-00 |
| Registration Cancel Date | 1960-06-00 |
Owner
| Owner | Slick Airways |
| Address |
San Antonio, Texas United States |