Aircraft N404A Data
3
aircraft records found
N404A
1981 Piper PA-31-350, c/n 31-8252004
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 31-8252004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N404A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BB7D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-25 |
| Air Worthiness Test | 1981-11-25 |
| Last Action Taken | 2011-07-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
S Padre Island, TX 78597 United States |
| Region | Southwestern |
N404A
Dassault Falcon 900EX, c/n 056
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900EX Search all Dassault Falcon 900EX |
| Construction Number (C/N) | 056 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N404A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N404A
Cessna 404, c/n 4040018
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 404 Search all Cessna 404 |
| Construction Number (C/N) | 4040018 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N404A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BB7D |
| Last Action Taken | 1976-09-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-03-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, 00000 |