Aircraft N406BN Data
3
aircraft records found
N406BN
1968 Boeing 727-291, c/n 19991
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-291 Search all Boeing 727-291 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 19991 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | N406BN |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C311 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-03 |
| Air Worthiness Test | 1993-12-15 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | One Charter Llc |
| Address |
San Antonio, TX 78280 United States |
| Region | Southwestern |
N406BN
1968 Boeing 727-291, c/n 19991
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-291 Search all Boeing 727-291 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 19991 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | N406BN |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1979-03-01 |
| Registration Cancel Date | 1980-01-00 |
Owner
| Owner | Southwest Airlines |
| Address |
Dallas, Texas 75235 United States |
N406BN
1968 Boeing 727-291, c/n 19991
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-291 Search all Boeing 727-291 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 19991 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | N406BN |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-03-01 |
Owner
| Owner | Braniff International |
| Address |
Dallas, Texas 75235 United States |