Aircraft N4073A Data
3
aircraft records found
N4073A
1969 Bell UH-1H Iroquois, c/n 69-15075
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1H Iroquois Search all Bell UH-1H Iroquois |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 69-15075 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
Aircraft
| Registration Number | N4073A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C964 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2007-04-04 |
| Air Worthiness Test | 2004-09-09 |
| Last Action Taken | 2007-04-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | S3 Air Llc |
| Address |
Huntsville, AL 35824 United States |
| Region | Southern |
N4073A
1969 Bell UH-1H Iroquois, c/n 11363
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1H Iroquois Search all Bell UH-1H Iroquois |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 11363 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4073A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C964 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-08-25 |
Owner
| Owner | Vertical Flight Leasing Llc |
| Address |
Wilmington, Delaware 19810 United States |
N4073A
Piper PA-31-350, c/n 318152027
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Construction Number (C/N) | 318152027 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4073A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C964 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-11-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |