Aircraft N407V Data
2
aircraft records found
N407V
2005 Vans RV-7A, c/n 70406
Latest photos of N407V
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 70406 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aero Sport Power IO360B1B |
Aircraft
| Registration Number | N407V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C87D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-05-07 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-03 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | F Cubed Llc |
| Address |
Bloomington, MN 55438 United States |
| Region | Great Lakes |
N407V
1965 Learjet 23, c/n 23-034
Latest photos of N407V
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 23 Search all Learjet 23 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 23-034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N407V |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museum of Flight |
| Address |
Snohomish County Airport (PAE) Everett, Washington 98204 United States |