Aircraft N4089A Data
2
aircraft records found
N4089A
1981 Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA, c/n 42-8001041
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-42-720 Cheyenne IIIA Search all Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 42-8001041 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4089A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4089A
1949 Cessna 170A, c/n 18794
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 18794 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-300 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4089A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CDED |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-11-14 |
| Air Worthiness Test | 1990-01-04 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cle Elum, WA 98922 United States |
| Region | Northwest Mountain |