Aircraft N4089U Data
3
aircraft records found
N4089U
1998 Aerostar International Inc S-60A, c/n S60A-3252
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | S-60A Search all Aerostar International Inc S-60A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | S60A-3252 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N4089U |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CDFF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-01-07 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-18 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | King Corporate Group Llc |
| Address |
Louisville, KY 40205 United States |
| Region | Central |
N4089U
1981 Piper PA-42-720 Cheyenne III, c/n 42-8001046
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-42-720 Cheyenne III Search all Piper PA-42-720 Cheyenne III |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 42-8001046 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4089U |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4089U
Raven S-60A, c/n S60A267
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A267 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4089U |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CDFF |
| Certification Issued | 1983-12-10 |
| Last Action Taken | 1997-05-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-08-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KNIX RADIO STATION |
| Address |
Tempe, AZ 85281 United States |