Aircraft N4099A Data
2
aircraft records found
N4099A
1996 Rhoads Warren Buccaneer II, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Rhoads Warren |
| Model | Buccaneer II Search all Rhoads Warren Buccaneer II |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N4099A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D1A4 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-06-17 |
| Air Worthiness Test | 1996-07-11 |
| Last Action Taken | 2005-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-08-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pineville, LA 713608704 United States |
N4099A
1969 Beech 99A Airliner, c/n U-105
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Airliner Search all Beech 99A Airliner |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-105 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada 578 hp PT6A-27 |
| Also Registered As |
N34AK
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4099A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-12-00 |
Owner
| Owner | Air Midwest |
| Address |
Wichita, Kansas 67203 United States |