Aircraft N40BY Data
2
aircraft records found
N40BY
2012 Vans RV-9A, c/n 91232
Latest photos of N40BY
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 91232 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | LYCOMING IO-320-D1A |
Aircraft
| Registration Number | N40BY |
| Current Status |
Owner
| Owner | WILD BLUE YONDER LLC |
| Address |
SHREVEPORT, LOUISIANA 71115 United States |
N40BY
Raven S55A, c/n S55A765
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Construction Number (C/N) | S55A765 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N40BY |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AA78 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |