Aircraft N4101K Data
2
aircraft records found
N4101K
1947 North American Navion (NA-145), c/n NAV-4-1101
Latest photos of N4101K
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion (NA-145) Search all North American Navion (NA-145) |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1101 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4101K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D6A5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-17 |
| Air Worthiness Test | 1957-03-08 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Outdoor Life-styles Lc |
| Address |
Kansas City, MO 64153 United States |
| Region | Central |
N4101K
Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA, c/n Not found N4101K
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-42-720 Cheyenne IIIA Search all Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA |
| Construction Number (C/N) | Not found N4101K |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N4101K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |