Aircraft N4107K Data
3
aircraft records found
N4107K
1997 Cameron Balloons U S N-133, c/n 6084
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons U S |
| Model | N-133 Search all Cameron Balloons U S N-133 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 6084 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4107K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D777 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-04-09 |
| Air Worthiness Test | 1997-01-24 |
| Last Action Taken | 2009-04-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sandia Park, NM 87047 United States |
| Region | Southwestern |
N4107K
1969 BAC 84 Jet Provost T.5, c/n EEP/JP/951
Airframe Info
| Manufacturer | BAC |
| Model | 84 Jet Provost T.5 Search all BAC 84 Jet Provost T.5 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | EEP/JP/951 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Bristol Siddeley Viper 202 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4107K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4107K
Marquart M-14, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Marquart |
| Model | M-14 Search all Marquart M-14 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4107K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D777 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1951-02-13 |
Owner
| Owner | ,MARQUARDT AIRCRAFT CO |
| Address |
, ,venice, ,C ,90292 |