Aircraft N4113A Data
2
aircraft records found
N4113A
2005 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4113
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 4113 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4113A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4DA99 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2023-11-15 |
Owner
| Owner | Bank of Utah trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N4113A
1978 Cessna 310R, c/n 310R1307
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R Search all Cessna 310R |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 310R1307 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4113A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4DA99 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1978-03-18 |
| Last Action Taken | 2011-10-21 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2012-09-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Skyview Aviation Llc |
| Address |
Tracy, CA 95377 United States |
| Region | Western-Pacific |