Aircraft N4120A Data
2
aircraft records found
N4120A
1949 Scan (Grumman) 30 (G-44A Widgeon), c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | Scan (Grumman) |
| Model | 30 (G-44A Widgeon) Search all Scan (Grumman) 30 (G-44A Widgeon) |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-530-E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4120A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Individuals |
| Address |
Jamaica Estates, NY United States |
N4120A
Cessna T310R, c/n 310R1373
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Construction Number (C/N) | 310R1373 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4120A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4DDE7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-09-01 |
Owner
| Owner | ,FLOAIR INC |
| Address |
, ,wichita, ,K ,67209 |