Aircraft N412K Data
2
aircraft records found
N412K
1953 De Havilland DH-104 Dove 6A, c/n 04438
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-104 Dove 6A Search all De Havilland DH-104 Dove 6A |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 04438 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Dehav Eng GQ 70MK2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N412K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
User contributed data
| Model | DH-104 Dove 6A (by Admin on 2013-04-08 17:50:46) |
N412K
1946 Beech D18S, c/n A-263
Latest photos of N412K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | D18S Search all Beech D18S |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | A-263 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 SERIES |
| Also Registered As |
N222TM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N412K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |