Aircraft N414K Data
2
aircraft records found
N414K
1982 Cessna 414A, c/n 414A0838
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 414A0838 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N414K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E3DD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-22 |
| Air Worthiness Test | 1995-05-04 |
| Last Action Taken | 2010-10-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bfa Leasing Llc |
| Address |
Memphis, TN 38118 United States |
| Region | Central |
N414K
Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-948
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Construction Number (C/N) | TC-948 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N414K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E3DD |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-12-12 |
Owner
| Owner | ,HLAVAKA AVIATION INC |
| Address |
, ,sturgis, ,S ,57785 |