Aircraft N4155A Data
3
aircraft records found
N4155A
1980 Cessna 340A, c/n 340A1001
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 340A1001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4155A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E9BB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-16 |
| Air Worthiness Test | 1980-04-21 |
| Last Action Taken | 2008-09-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Finair Llc |
| Address |
Milford, NH 03055 United States |
| Region | New England |
N4155A
1969 Beech 99A Airliner, c/n U-104
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Airliner Search all Beech 99A Airliner |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-104 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 rated at 578 hp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4155A |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Beech Aircraft Corporation |
| Address |
Wichita, Kansas United States |
N4155A
Bell 47G, c/n 1327
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G Search all Bell 47G |
| Construction Number (C/N) | 1327 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4155A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E9BB |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1959-10-05 |
Owner
| Owner | ,KEYSTONE HELICOPTER CORP |
| Address |
, ,philadelphia 10, ,P ,19102 |