Aircraft N4176A Data
3
aircraft records found
N4176A
1989 Learjet Inc 35A, c/n 651
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 35A Search all Learjet Inc 35A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 651 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4176A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4176A
1953 Beech A45, c/n G-109
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A45 Search all Beech A45 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | G-109 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4176A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F14C |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1984-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1984-08-14 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |
N4176A
Robinson R44, c/n 1966
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Construction Number (C/N) | 1966 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4176A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F14C |
| Certification Issued | 2008-10-22 |
| Last Action Taken | 2008-10-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-03-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Flying Technologies Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |