Aircraft N4194V Data
2
aircraft records found
N4194V
1982 Raven S55A, c/n S55A-920
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | S55A-920 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4194V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F887 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1988-10-25 |
| Air Worthiness Test | 1982-04-20 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Classic Management Corp |
| Address |
Marion, IN 46953 United States |
| Region | Great Lakes |
N4194V
1948 Cessna 170, c/n 18527
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170 Search all Cessna 170 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 18527 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4194V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F887 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-12-27 |
Owner
| Owner | ,USOWICZ EDWARD A |
| Address |
, ,west Yarmouth, ,M ,02673 |