Aircraft N419W Data
2
aircraft records found
N419W
1995 Piper PA-28-181, c/n 2843001
Latest photos of N419W
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 2843001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N419W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F783 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-11-24 |
| Air Worthiness Test | 1995-08-03 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ann Arbor Flyers Inc |
| Address |
Ann Arbor, MI 48108 United States |
| Region | Great Lakes |
N419W
1984 Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II, c/n 419
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1124A Westwind II Search all Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 419 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-3-1G |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N419W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |