Aircraft N4204A Data
3
aircraft records found
N4204A
Robinson R44 II, c/n 12634
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Construction Number (C/N) | 12634 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4204A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FE84 |
| Certification Issued | 2009-02-03 |
| Last Action Taken | 2009-02-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Law Offices Of James C Bechler Pc |
| Address |
Las Vegas, NV 89120 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4204A
Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52295
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Construction Number (C/N) | 52295 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4204A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FE84 |
| Certification Issued | 2004-10-12 |
| Last Action Taken | 2004-10-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-01-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |
N4204A
Douglas B-26B, c/n 44-35640
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | B-26B Search all Douglas B-26B |
| Construction Number (C/N) | 44-35640 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4204A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FE84 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-02-17 |
Owner
| Owner | ,BOARD OF REGENTS UNIVERSITY OF NEVADA |
| Address |
, ,reno, ,N ,89502 |