Aircraft N4212A Data
2
aircraft records found
N4212A
1978 Piper PA-32RT-300 Lance II, c/n 32R-7885198
Latest photos of N4212A
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32RT-300 Lance II Search all Piper PA-32RT-300 Lance II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 32R-7885198 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4212A |
| Mode S (ICAO24) Code | A501F5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1981-01-29 |
| Air Worthiness Test | 1981-03-07 |
| Last Action Taken | 2007-09-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | East West Aviation Club |
| Address |
800 S Gay St Ste 0221 Knoxville, TN 37929 United States |
| Region | Central |
N4212A
1969 Beech 99A, c/n U-110
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | U-110 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4212A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-06-05 |
Owner
| Owner | Air Michigan |
| Address |
Kalamazoo, Michigan United States |