Aircraft N421AJ Data
4
aircraft records found
N421AJ
1960 Douglas DC-8-33, c/n 45421
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-33 Search all Douglas DC-8-33 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 45421 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 152 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
Aircraft
| Registration Number | N421AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FF5F |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1977-03-00 |
| Registration Cancel Date | 1984-12-00 |
Owner
| Owner | Rosenbalm Aviation |
| Address |
, |
N421AJ
1960 Douglas DC-8-33, c/n 45421 l/n 113
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-33 Search all Douglas DC-8-33 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 45421 |
| Line Number (L/N) | 113 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 152 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N421AJ |
| Current Status | Scrapped |
| Delivery Date | 1974-05-29 |
Owner
| Owner | American Jet Industries |
| Address |
, United States |
N421AJ
1960 Douglas DC-8-33F, c/n 45421
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-33F Search all Douglas DC-8-33F |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 45421 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N421AJ |
| Current Status | Scrapped |
| Delivery Date | 1974-05-29 |
Owner
| Owner | AJI |
| Address |
, United States |
N421AJ
Cessna 421C, c/n 421C0637
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421C Search all Cessna 421C |
| Construction Number (C/N) | 421C0637 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N421AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FF5F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-11-03 |
| Air Worthiness Test | 1979-03-05 |
| Last Action Taken | 2009-11-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | 1st Partners & Co Inc |
| Address |
Dallas, TX 75206 United States |
| Region | Southwestern |