Aircraft N4222A Data
2
aircraft records found
N4222A
2001 Raytheon Aircraft Company 1900D, c/n UE-422
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 1900D Search all Raytheon Aircraft Company 1900D |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | UE-422 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N4222A |
| Mode S (ICAO24) Code | A505AC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-03-26 |
| Air Worthiness Test | 2001-05-03 |
| Last Action Taken | 2008-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tenax Air Llc |
| Address |
Ridgeland, MS 39157 United States |
| Region | Southwestern |
N4222A
Cessna T310R, c/n 310R1379
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Construction Number (C/N) | 310R1379 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4222A |
| Mode S (ICAO24) Code | A505AC |
| Certification Issued | 1996-11-26 |
| Last Action Taken | 1996-11-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-12-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT SALES CORPORATION |
| Address |
Wheeling, IL 600907206 United States |